top of page

Genç Girişimci Desteği 2021

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2023

Özellikle lise ve üniversiteden sonra her gencin hayali kendi işini kurmak ve bu işte başarılı olmaktır. Fakat bir iş kurmak için gereken sermayenin nereden ve nasıl temin edilebileceği her zaman kafalarda soru işareti oluşturmuştur. Aslında etkili bir araştırma ile birlikte kendi işinizi kurmak adına tanınan imkanlardan faydalanmanız mümkün. Bu yazımda 29 yaş altı genç girişimcilerin faydalanabileceği imkanlardan biri olan kanun ve yasa tarafından sağlanan Genç Girişimciler Desteğinden bahsedeceğim.


Genç Girişimci Desteği Nedir?

Genç Girişimci Desteği Nedir?

18.05.2018 tarihinde yürürlüğe giren torba yasayla, Genç Girişimci Desteği bu pakette sunulmuştur. Paket içerisinde, iş kurmak isteyen gençlere büyük avantajlar sağlanıyor. Peki bu avantajlar nelerdir? Gençleri doğrudan ilgilendiren konuların başında vergi kolaylıkları ve Bağ-Kur prim ödemeleri yer almakta.


Önemli not: Şu an için bu destek sadece şahıs şirketi kurulurken geçerlidir. Limited ve anonim gibi ya da diğer ortaklıklarla kurulan şirketler için bu destek geçerli değildir. Ancak, adı üstünde Genç Girişimci Desteği olduğundan dolayı şu an için en çok işe başlama girişimi şahıs şirketi kurulmasıdır.


Öncelikle size paketi ve paketin içeriğinde geçen maddelerden bahsedeceğim;


31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81. maddesinin birinci fıkrasına aşağıda yazılı olan bent eklenmiştir:


31.12.1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından yararlanan ve mükellefiyet başlangıç tarihinden itibaren 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, bu Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinin 1 numaralı alt bendi kapsamında, 01/06/2018 tarihinden itibaren, ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri 1 yıl süre ile 82. madde uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazinece karşılanmaktadır. Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu fıkra hükmünden faydalandırılır.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?


Şahıs Şirketi Nedir?

Bireysel olarak kurabileceğiniz küçük veya orta ölçekli olan şirketlere şahıs şirketi denir. Aslında az sermayeniz var ise yeni bir iş kurmak isteyenler için ilk yapılması gerekenlerden biri şahıs şirketi kurmaktır. Çünkü şahıs şirketi kurulumu ve sonlandırılması en kolay şirket türüdür. Her şirketin ödemesi gereken vergi, muhasebe defter parası ve diğer şirket ödemelerine göre şahıs şirketinde ki ödemeler daha düşüktür.


Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  • Vesikalık Fotoğraf

  • İkametgah Belgesi

  • İmza Beyannamesi (noter onaylı)

  • Tapu veya Kira Kontratı (işletmenizin veya ofis olarak kullanacağınız adrese ait)

Evinden çalışmak isteyenler için kira sözleşmesi yeterli olacaktır. Kendi eviniz (aile) için bunu düşünürsek, ev tapusu annenizin ya da babanızın üzerine ise kendinizi evde bir odada da kiracı olarak gösterebilirsiniz. Tamamen yasal ve hukuki kurallara uygundur.


Genç Girişimci Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Genç Girişimci Desteğinden faydalanabilmek için gerekli şartlar vardır. Bu şartlar;

  • 18 29 yaş arasında olmak.

  • 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren Bağ-Kur'dan ilk defa faydalanıyor olmak.

  • Daha önce herhangi bir şirket açmamış veya ortak olmamış olmak.

Eğer bu şartları taşıyorsanız Genç Girişimci Desteğinden faydalanabilirsiniz.


Genç Girişimci Desteği Avantajları Nelerdir?

  • Şahıs şirketi kuracak olan 18-29 yaş arası gençlerde 3 yıl boyunca 75 bin TL'ye kadar gelir vergisi muafiyeti.

  • 12 ay boyunca Bağ-Kur priminin devlet tarafından ödenmesi. (2021 Bağ-Kur (sağlık sigortası) aylık pirimi 1.055 TL'dir. 12 ay toplam tutarı 12.664 TL'dir)


Genç Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnteraktif vergi dairesinin sitesine girerek ilgili bölümlerden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vergi dairesine gidip bir dilekçe ile de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak benim tavsiyem, her zaman bir muhasebeciden yardım veya hizmet almanızı öneririm. Şahıs şirketi açmak 1 ila 2 gün arasında sürecektir ve muhasebeciye ödeyeceğiniz tutar yaklaşıp 100 ila 200 TL arasındadır.


Şahıs şirketi kurmak yapısal olarak kolay olsa da, tek başına Vergi Hukuku, Türk Ticaret Kanunu Mevzuatı gibi vakıf olunması zor olan konular sebebiyle bir muhasebeciden hizmet alınması sizin açınızdan daha uygun ve verimli olacaktır.


Şahıs şirketi kurulduktan sonra Vergi Dairesi başkanlığından gelecek bir Teftiş Memuru tarafından 5 dakika gibi kısa süreliğine genel bir kontrol amaçlı ziyaret edileceksiniz. Eğer e-ticaret ile ilgileniyorsanız, bir bilgisayar yazıcı ve ofis olarak kullanacağız alan bu teftişte yeterli olacaktır. Yapmış yada yapacağınız iş, müfettiş tarafından onaylandıktan sonra artık sizde vergi mükellefi olup Vergi Levhanız ile işlerinize başlayabilirsiniz.


 

Oğuz Sarıkaya olarak işletme kurmak isteyen ve e-ticaret yapmak isteyen herkese her konuda sınırsız destek oluyorum. Dilerseniz sizin için bir e-ticaret sitesi kurabilir, var olan bir e-ticaret sitenizi profesyonel hale getirebilirim. Sizin için reklam verebilir, sitenizi ve reklamlarınızı yönetebilirim. Detaylar için ana sayfamızı ziyaret edebilir, benimle iletişime geçebilirsiniz.


Bu yazımı okuyan herkese çok teşekkür ediyorum.

Şimdiden başarılar diliyorum.


Soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazarak belirtebilirsiniz.

Herkese sağlık ve sevgi dolu günler dilerim


80 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page