SEO

Search-pana.jpg

SEO Nedir?

SEO kelimesinin açılımı; “Search Engine Optimization” türkçe karşılığı ile “Arama Motoru Optimizasyonu”. Kelimenin açılımından anlaşılacağı üzere, sitenizin arama motorlarında yer alması ve bulunması amacı ile yapılan optimizasyon çalışmasına verilen ismin kısaltmasıdır.
 
Bahsedilen arama motoru aslında Google. Yandex, Bing gibi arama motorları da bulunmasına rağmen SEO tamamen Google üzerine yapılan bir çalışmadır. Bunun nedeni Google’ın dünyadaki kullanıcı sayısı, Google Chrome, Youtube, Google Haritalar gibi birçok yapıya sahip olmasıdır. İşte SEO ve Google uyumu bu yüzden önemlidir.

SEO Nasıl Çalışır?

Web sitenizin içeriklerinin tanımlanarak, ilgili içeriği doğru hedef kullanıcıya sunmak ve bunu en hızlı biçimde ulaştırmak üzere çalışır.

Web siteniz içerisinde yer alan üç ana unsur vardır. Bunlar; URL (Sitenizin adresi ve onun uzantıları, yani linkleri), içerik ve resimlerdir. SEO ile bu içerikler yapay zeka ile tanımlanır. Örneğin sitenizde bir ürün, ürüne ait bilgiler ve resimler var. Bu ürünü Google’ın istediği kriterler ile hazırlayıp, yine Google araçları ile Google’a tanımlıyorsunuz. Böylece Google, kendi arama araçları (Chrome, Haritalar, Youtube gibi) ile arama yapan kullanıcıya sizden aldığı bilgiler ile sonuç sunuyor. Yani sizin ürününüz, o ürünü arayan kişinin karşısına sunuluyor.

SEO Neden Önemli?

Bir web siteniz var ve sitenizi insanların ziyaret etmesini istiyorsanız SEO gerçekten en önemli işlem.

Şu kuralı asla unutmayın!

Google’ın bir numaralı önceliği, kullanıcılara doğru bilgi sunmaktır. Bu bilgiyi sunarken en dikkat ettiği husus, bilginin içeriğinin kullanıcıyı tatmin edici olmasıdır.

SEO demek, sizin internet ortamında olduğunuzun ve bunu çok istediğinizin çalışmasıdır. Böylece internet sitenizin içerisinde yer alan bilgileri doğru bir şekilde hazırlayıp, ilgili ürünlere ilgili açıklamalar yazarak, ilgili resimler yükleyerek, Google’ın sizin çalışmalarınızı arama yapan kullanıcıya sunmasını sağlarsınız. SEO çalışması iyi yapılmış ve kullanıcıyı mutlu edecek bir site, her zaman Google’ın olumlu karşılamaları ile sonuçsuz kalmaz. SEO’su etkili yapılmış bir sitenin karşılığı kullanıcılara sunduğu gibi size de sunar.

Development focus-pana.png

SEO Yapılmalı Mı?

SEO çalışması yapmanın en temel amacı site trafiğinizi arttırmaktır. Özellikle siteniz ticari amaçla kurulmuş, ürün veya hizmet satıyorsanız SEO çalışması yapmanız şart.

En çok yanlış anlaşılan durum, reklam vererek bu trafiğin artışı sağlanabileceği yönünde. Ancak size kötü bir haberimiz var. “SEO Nasıl Çalışır?” başlığımızda belirttiğimiz gibi, Google reklamlar, yine aynı şekilde kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirme yapmak üzerinde çalışır. Yani kısacası, site içeriğiniz boş ve düzensiz ise bu durumda reklam verseniz bile siteniz yetersiz olarak değerlendirilir. Google, her zaman içerik sunan siteleri diğer kullanıcılar ile buluşturur. Üstelik reklamlarda her zaman parayı veren düdüğü çalar misali, üst sıralarda yer alamaz! Çünkü reklam gösterimi=reklam içeriği*site içeriği olarak değerlendirilir. Yine reklam harcamalarınız=reklam içeriği*site içeriği olarak değerlendirilir. Reklamlar şöyle çalışır; Google arama yapan kullanıcıya sonuçlar listeler, bu sonuçlardan tıklanan reklam üzerinden ücret alır. Bu ücretin bedeli sitenin kalitesiyle ters orantılıdır. Kaliteli site=düşük reklam ücreti.

Tüm bu bahsettiklerimiz göz önüne alarak siteniz için sizce SEO yapılmalı mı? Orasına artık siz karar verebilirsiniz. İşin özeti düşük reklam maliyetleri, yüksek trafik ve doğru müşteriye ulaşmak istiyorsanız SEO yapmalısınız.