top of page

İşletmeler E-Ticarete Nasıl Geçiş Yapabilir ?

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2023

Her işletmenin günümüzde nihai hedefi işletmesini dijitale taşıyıp online olarak ta ürünlerini internet üzerinden satmaktır. Artık bu bir ayrıcalık değil, bir ihtiyaç ve geleceğin perakende yada toptan alışveriş şeklidir.


İşletmeler E-Ticarete Nasıl Geçiş Yapabilir ?

Öncelikle burada bahsedeceğim konular kesinlikle işletmesi olan ve vergi mükellefi olanlar için geçerlidir. Öyleyse başlayalım,

Bir cadde yada sokakta, belki de küçük bir iş merkezinde yada büyük bir AVM’de, hatta kendi evinizde hali hazırda ürünlerinizi satıyorsanız, size güzel bir bilgi fırsatı. Aslında evinden ürün satanlar zaten internet üzerinden satıyordur, fakat istisnai durumlar olma ihtimaline karşın belirtmek istedim. Yani kısacası belli bir bölgeye hitap ediyorsunuz. İşte size tüm dünyaya açılmanın kısa bir rehberi.


Tüm Dünya’ya Ürün Satmaya Hazır Olun

Evet, belki ilk başta ütopik gelebilir. Ama bunu başarmış küçük işletmeler azda olsa var. Üstelik bu sayı her geçen artıyor, yenileri ekleniyor. Eğer internete bir şey yüklemiş iseniz, o şey artık tüm dünyanın görebileceği yerdedir. Yani online dünyada. Eğer bir ürün yüklerseniz, tüm dünya ürünlerinizi tanıyabilir, sizden alışveriş yapabilir. Kargo sektörünün bu konuda artık ulaşamadığı yer yok!


İlk Ne Yapmalıyım?

İlk işiniz plan yapmak olmalı tabikide. Bu planda temel başlıklar var. Bunlar; hangi ürün?, hangi kategori?, hangi pazaryeri? (çiçeksepeti, trendyol, hepsiburada gibi), kendi sitemi mi kurmalıyım?, hangi kargo firması?, ne zaman ve ne kadar ürün? Hepsinden teker teker bahsedeceğim.


Ürün Seçimi

Zaten işletmeniz var ve ürünler satıyorsunuz. Fakat internetten ürün satarken gelecek olan tüm siparişleri karşılamanız çok önemli. Bu nedenle tedarik ve stokuna en çok güvendiğiniz ürünleri tercih edin. Ayrıca ürün seçiminde kargoda hasar alması yaza bozulması kırılması gibi seçenekleri de göz önüne alın. Hassas bir ürün riskli, riski azaltmak adına yapacağınız kargo paketlemesi de maliyetli olabilir.


Kategori Seçimi

Aslında tüm ürün çeşitlerinin günümüzde kategorileri belli. Fakat farklı ürünler elinizde bulunduruyorsanız, doğru ürünleri doğru kategorilerde sergilemelisiniz. Kendi siteniz olduğunda bu konu çok önemli değil. Fakat pazaryerlerinde ürün kategorisi son derece önemli. Yani ürünleriniz olması gereken yada ona en yakın kategorilerde yer almalı.


Pazaryeri Seçimi

Günümüzde tüm pazaryerleri her şeyi satsa da, aslında geçmişten kalan deneyimlerle insanlar alışık oldukları pazaryerlerinden ürün satın alıyorlar. Ayrıca müşterilerin en güvenliği alışveriş kanalları pazaryerleri, çünkü muhatap olacak birilerini bulabiliyorlar.

Mesela çiçek yada hediyelik eşya alacak kişi çiçeksepeti’nden, elektronik yada elektrikli ürün alacak kişiler hepsiburada’dan, giyim kozmetik ev dekorasyonu gibi ürün alacaklar trendyol’dan, daha çok yedek parça vb. ürün alacaklar n11 ve gittigidiyor gibi pazaryerlerini tercih ediyor. Okurken sizde bunu şimdi fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni her pazaryeri sektöre belli kategori ağırlıklı girdi. Ama şimdi herkes neredeyse eşit sayılır. Pazaryerlerinin ürün satış bedeli üzerinden komisyon aldığını, bu komisyonlar nedeni ile kar marjınızın düşebileceğini unutmayın.


Kendi Sitenizi Kurma

Önceden epey zahmetli ve maliyetli olan bu yol, şu an yükselen trendle birlikte artık uygun hale geldi. Üstelik artan rekabet ile de fiyatları epey makul seviyelerde. Fakat bilgisayar bilginiz yok ise, yada bunu yaptırabileceğiniz ön bir bütçeniz yok ise sizi biraz üzebilir. Ancak şunu unutmayalım ki, ne olursa olsun her işletmenin artık bir web sitesi olmak zorunda. İnsanlar mağazanıza yada dükkanınıza gelmek yerine internetten alışverişi seçebilir. Bunun için hazır web sitesi kullanabileceğiniz gibi, hazır altyapılı tamamen e-ticaret işi için yazılım yapmış firmaları da tercih edebilirsiniz. Bu sayede zamandan tasarruf etmiş olup, e-ticaret için kendi sitenizi de profesyonelce hazırlamış olursunuz. Alacağınız ufak danışmanlık hizmetleri ile de kendi sitenizi kendiniz yönetebilirsiniz.

oguzsarikaya.com/iletisim üzerinden ücretsiz e-ticaret veya web sitesi ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz sizin için detaylı bir raporda sunmaktan mutluluk duyarız.

Sosyal Medya

Artık sosyal medya önemli demiyorum bile. Dünyada neredeyse her bireyin bir telefonu, her telefonun bir internet bağlantısı var. Bu nedenle insanların birbiri ile iletişimi artık en üst seviyede. Herkes her şeye istediği zaman ulaşabiliyor. Sizde ulaşılabilir olmak istiyor iseniz sosyal medyanızı aktif olarak kullanmalı ve ürünlerinizi burada bolca tanıtmalısınız.

Sosyal medyanın e-ticaretteki güçlü yanlarından biride insanların ürünleri gerçek hali ile görebilmesi, örneğin bir kıyafetin üzerinde denenmesi. "Influcer" kavramı bunun için oluşmuş bir hizmet , bir sektör. Popüler kişiler ürünleri gerçek hayatında kullanıp deneyimlerini takipçileri ile paylaşarak ürünün tanıtımını yapmış oluyorlar. Belki böyle bir tanıtım bütçeniz olmayabilir. Ancak ürünlerinizi sosyal medyada, sosyal hayatta nasıl kullanılacağına dair tanıtmak sizi ve ürününüzü daha bilinir hale getirecektir.


Kargo Seçimi

E-Ticaretin temeli tamamen kargo sistemi. Kargo sektörü biterse e-ticaret biter. İnternette satılan bir ürün ülkenin bir ucundan bir ucuna başka nasıl gidebilir ki? Müşterilerinde e-ticaret deneyimlerinde en memnun oldukları konu şüphesiz "hızlı kargo". Bu kargo olayları eskiler bilir 2-3 güne gelirken, sonra ertesi gün, daha sonra aynı gün, artık daha da ileriye gidip 10 dk haline geldi. (Ör: Getir)

Bu yüzden seçeceğiniz kargo firması bu işi ne kadar hızlı ve güvenilir yerine getirebiliyorsa müşterileriniz sizden o kadar memnun kalır. İyi bir kargo seçimi sizi iyi bir satıya dönüştürür.


Son Olarak Ne Yapmalıyım?

Her zaman önceliğiniz bütçe ve yatırım planlaması olsun. Son olarak yapmanız gereken şey o büyük adımı atmak. Bilmediğimiz çok şey olabilir, ama hepsini öğreneceğiz.

İşte en son yapacağınız şey öğrenmek, okuyarak, izleyerek öğrenmek. Bildiğin bir işi yapmak, bilmediğin bir işi yapmaktan daha az risklidir. E-ticaret ise artık bilinmesi ve öğrenilmesi gereken, yaşamın tam ortasında yer alan bugünün ve geleceğin ticaret şekli.


Bu yazımı okuyan herkese kocaman teşekkürler. Her konuda yardıma açığım. İletişim bilgilerinden bana ulaşabilirsiniz.

Görüş, öneri ve sorularınızı yoruma yazabilirsiniz. Hepsini cevaplıyorum.


Sağlıcakla kalın.


19 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page