top of page

Google Reklam Nedir? - Google Reklam Türleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2023

Google Reklam Nedir?

Google reklam, kullanıcıların arama sorguları ile eşleşen anahtar kelimelere bağlı olarak onlara sunulan reklam veren tarafından ücretli şekilde hazırlanan içeriklere denir.


Google Reklam Nedir? Google Reklam Türleri

Türkiye ve Dünyada en çok tercih edilip kullanılan arama motoru Google’dır. Arama motoru, web üzerinde yer alan ilgili içeriklerin listelendiği ve kullanıcıların aradığı içerikleri bulmasına yardımcı olan web yazılımlarına denir.


Google reklamları, sadece Google tarayıcılarında ve Google hizmetlerinde verilerek yayınlanabilir. Bu içerikler metin, görsel, video ve ürünlerden oluşur. Reklam vererek ürün yada hizmetinizi kullanıcılara kolaylıkla tanıtabilirsiniz.Google Reklam Türleri Nelerdir?


  1. Arama Ağı Reklamı

  2. Görüntülü Reklamlar

  3. Alışveriş Reklamları

  4. Video Reklamları

  5. Uygulama ReklamlarıArama Ağı Reklamı Nedir?

Arama ağı reklamı, Google’da arama yapan kullanıcıların anahtar kelimelerine dayalı olarak alakalı sonuçların reklam şeklinde gösterilmesidir.


Google organik olarak nitelendirdiği sitelerin içerik sonuçları dışında, aynı arama sonuçlarıyla alakalı reklam metinlerini de kullanıcılara sunar.


Reklamlar 2 gruptan oluşur. Başlık ve açıklama. Kullanıcıların tahmini arama kelimelerinde yer alan anahtar kelimeler doğrultusunda bu başlık ve açıklamalar alakalı metinler ile reklam veren tarafından düzenlenir.


Sizlere ilgili anahtar kelimelerin tespiti, bu anahtar kelimelerine uygun içeriklerin ve reklam metinlerinin hazırlanmasını sağlıyoruz. Arama ağı reklamı verirken Google, anahtar kelimelerin fiyatını açık artırma usulü ile belirler. Bu fiyatlar reklam verenler tarafından açık arttırma sistemi ile değerlenir. Ancak sadece teklif fiyatını yüksek tutmak tek başına yeterli değildir. İlgili anahtar kelimenin kalite puanı ve reklam verdiğiniz sitenin kalite puanı da reklamın çıkması ile doğru orantılı ve bağlantılıdır.


Kısacası reklam vermek için en yüksek fiyatı verseniz bile, iyi bir web sitesi ve alakalı reklam metinleri ile rakiplerinizden daha ucuza reklam verebilirsiniz. Arama ağı reklamları; Ülke, Şehir, Bölge, Yaş, Cinsiyet, Cihaz, Benzer Hedef Kitle, Tarih ve Zaman seçenekleri ile filtrelenerek isteğimiz şekillerde verilebilir. Arama ağı reklam ücretlendirmesi, reklama tıklama üzerinden yapılır. Reklamlarınızın gösterilmesi durumunda sizden hiçbir ücret alınmaz. Ancak reklamlarınızın tıklanması sonucu ücretlendirme olur. Bu ücretlerin fiyatları Google algoritması tarafından açık artırma usulü düzenlenir.


Fiyat endeksi kelimenin arama hacmine göre artar. Çok arama yapılan kelimelerin ücretleri genelde düşük olurken az arama yapılan kelimelerin fiyatları yüksektir. Bu ücretlendirmeye “Tıklama Başı Maliyet” denir.


Görüntülü Reklam Ağı

Google, görüntülü reklam ağı sistemiyle reklam veren ve reklam alanlar için farklı bir kazanç sistemi kurmuştur. Burada reklam ağı dememizin nedeni, reklam veren tarafından sunulan reklamların ücretlerinin bir kısmından da reklam alan web siteleri faydalanır. Ancak konumuzu reklam veren olarak değerlendireceğiz.


Google web sitelerinin kullanıcı trafiğinden para kazanması sistemi amacıyla görüntülü reklam ağını kurmuştur. Bu amaçla çok fazla ziyaret çeken sitelerde banner adı verilen görselleri paylaşarak siteyi kullanan kişilere ürün yada hizmetlerimizi tanıtabiliriz.

Görüntülü reklam ağı için vereceğimiz reklam görselleri, Google’ın bize sunmuş olduğu belirli ölçülerde olmalı ve belirli resim özelliklerini taşımalıdır. Bu reklamlarımızı ürün yada hizmetimize en yakın gördüğümüz diğer web sitelerinde yayınlanmasını tercih edebiliriz.


Alışveriş Reklamları

Sitemizde yer alan ürünlere ait resim, ürün adı ve fiyat bilgileri ile reklam verebileceğimiz kategoridir. Ancak ülkemizde alışveriş reklamları maalesef rekabet kurulu kararı ile verilmemektedir. Bunun nedeni haksız rekabet anlayışına sebep olması olarak değerlendirilmektedir.


Normal durumda Google Merchant Center ile sitemizdeki ürünleri Google’a tanımlayıp, arama sonuçlarında bir e-ticaret sitesine benzer görünüm sunarak alışveriş deneyimini gerçekleştirmemize olanak sağlar.


Ancak alışveriş reklamlarını web sitelerinde yayınlayabilirsiniz. Fakat bunun için reklamlarınızı görüntülü reklam olarak çıkmanız gerekir. Böylece ürün resimleri, ürün adları ve fiyatlarını görüntülü reklam türü ile alışveriş reklamı şeklinde kolaylıkla yayına verebilirsiniz.


Video Reklamları (Youtube)

Reklam dünyasında, arama ağı reklamlarından sonra en değerli reklam türü video reklamlardır. Video reklamları, aslında ürün yada hizmeti anlatmak için en etkili reklam aracıdır. Bu reklamları şu an Youtube üzerinden yayınlıyoruz.


Google, Youtube'u satın almasından sonra Google üzerinden Youtube’da reklam verme imkanını sunmuş oldu. Bu imkan şu anda hazine değerinde ve her geçen gün video reklamlarına talepler artıyor. Video reklamları arama ağı reklamlarından farklı olarak izleme ve tıklama olarak ücretlendirilir. İzleme maliyetleri çok düşük olmasına rağmen, tıklama maliyetleri çok daha yüksektir. Youtube’da yayınlanan reklamlarda kendi içinde farklı türlere ayrılır. Bu video reklam türleri;

  1. Yayın Dışı Reklamlar

  2. Bumper Reklamlar

  3. Truwiew Reklamlar


Yayın Dışı Reklamlar

Google’ın iş ortağı web sitelerinde ve uygulamalarında (Android) oynatılan ve yalnızca mobil cihazlarda gösterilen video reklamlardır. Yayın dışı reklamlar, daha fazla müşteriye ulaşmak için mobil cihazlarda video reklamlarınızın erişimini genişletmenin bir yoludur.


Reklamlar ses kapalıyken mobil cihazlar ve web siteleri için yayınlanmaya başlar. Kullanıcılar sesi açmak için ilgili reklama dokunması gerekir. Ödemeler, reklam verenlerden yalnızca reklam alanının yarısından iki saniye veya daha uzun süre gösterildiğinde alınır. Bu reklam türü video erişimi uygun maliyetle genişletmeniz için tasarlanmıştır.


Video şablonları mobil web, mobil uygulama geçiş reklamı, feed içi ve yerel yerleşimlerin yanı sıra dikey ve tam ekran modlarının dahil olduğu çeşitli mobil yerleşimlerde yayınlanabilir.

100 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page