top of page

E-Ticarette Başarısızlığın Nedenleri

Güncelleme tarihi: 10 Kas 2023

E-Ticaret yapan herkes başarıya ulaşmayı, cirosunu yüksek tutmayı ve daha çok müşteriye ulaşmayı hedefler. Ama çoğunlukla yanlış stratejiler ve maddi kayıplar bu başarıya engel olur. Başarmak çok çalışmaktan geçse de başarıya engel plansızlık ve ihmalkarlıktır.


e-ticarette-basarisizligin-nedenleri

E-Ticaretti Başarısız Kılan Nedenler


Maddiyat

Şüphesiz ticaret demek sermaye ve yatırım demektir. Özellikle kredi ile yapılan ticaretler büyük risk taşır. Faiz gibi sizi zor duruma sokacak etkenler, nakit eksikliği önemli bir faktördür. E-ticarete başlarken sermayesiz iş profilleri olsa da en basit olarak bir bilgisayar bile almak sonuçta bir yatırım ve sermayedir. Bu nedenle e-ticarete atılırken veya başlarken maddi hesaplamalar yapacağınız ilk iş olmalıdır. Risk almayın demiyorum, fakat riski en aza indiren stratejiler ile yola başlamak ileride oluşabilecek olumsuzluklara karşı sizi da az zarara uğratır.


Ürün Yönetimi

Eğer halihazırda üretici değilseniz ve al-sat yaparak e-ticaret ile uğraşacaksanız buraya dikkat edin lütfen.

Alırken satıcı gibi, satarken alıcı gibi düşün. Oğuz SARIKAYA

Satamayacağınızı düşündüğünüz hiç bir ürün için riske girmeyin. Özellikle raf ömrü veya zaman ömrü gibi durumları olan ürünlerden ilk etapta uzak durun. Eğer risk almak istiyorsanız al-sat yapacağınız ürünler kesinlikle en az 2 yıl raf ve zaman ömrü olan ürünler olmalı. Mesela mobilya veya ev aksesuarları gibi, giyim gibi. Organik gıda veya kozmetik gibi ürünler ilk seviye için gerçekten çok risklidir. Çünkü belirli ömürleri vardır ve elinizde kalabilir.


Tedarik

Ürün satmaya başlarken veya üretirken hammaddeden yedek parçaya kadar bir çok tedarik süreci mevcut. Bu nedenle oluşan siparişleri ivedi şekilde tedarik edip müşteriye ulaştırmanız gerekir. Aksi takdirde tedarik edemediğiniz ürünler nedeniyle müşterilerinizi, markanızı, imajınızı ve güvenilirliğinizi kaybedersiniz. Bu nedenle ürün tedarik etme konusunda güvenilir adımlar atın.


Müşteri Memnuniyetsizliği

Unutmayın ürün veya hizmeti müşteriler alır. Para kazanmanızı sağlayan asıl unsur müşterilerdir. Bu nedenle müşteri kaybederseniz, satış kaybedersiniz. Satış kaybederseniz geliriniz olmadığı için giderlerinizi karşılayamazsınız. E-Ticareti başarısızlığa sürükleyen nedenlerden biri aşırı fazla giderdir. Bu dengeyi sağlamak için müşteri kazanmalı ve onları memnun etmelisiniz. Sayfanızda güzel vakit geçirmesi, ödeme kolaylığı, küçük hediyeler, size rahatça ulaşabilmesi, kargo gibi etkenler ile müşterinizi kazanmaya ve onu elde tutmaya çalışın.


Plansızlık

Her işi başarıya götüren ilk adım plan yönetimidir. Plan yönetimi olmadığı zaman ise bu yol sizi başarısızlığa doğru sürükler. Ürün tedariğinden tutun, kargo ile müşteriye ulaşması arasındaki sürecin tüm yükü ve sorumluluğu sizin üzerinizdedir. Eğer belli bir seviyeye ulaşıp daha fazla ürün satmayı sağlarsanız ileride plansız geçmişiniz yüzünden zorluklar yaşamaya mahkum kalırsınız. Çünkü artık iş yoğunluğundan ve karmaşıklığından plan yapacak vakit bulamazsınız. Bu nedenle bir sonraki adımları ve süreçleri düşünerek ilk başta yapmış olduğunuz planlar ileride siz fayda sağlayacaktır.


Alt Yapı Yetersizliği

Pazaryerlerinde ürün satarak e-ticaret yapmayıp, kendi siteniz ile e-ticaret yapacaksanız burada da önemli bir husus var. Alt yapınız. Kendinize ait sitenizin kalitesi, hızı, görselliği, yazılım ve teknik detaylar gibi konular sizi zor durumda bırakabilir. Aslında çözümü ve dönüşümü en kolay olan olumsuzluk budur. Fakat iyi ve güçlü bir altyapıya sahip olmak için maddi harcamalar yapmanız kaçınılmaz.


Tecrübesizlik

Son olarak değinmek istediğim konu tecrübe. Aslında tecrübe kazanılan bir şey. Fakat tecrübesizlik ile yapılan her iş istisnalar hariç zarar ile sonuçlanmıştır. Bu nedenle e-ticaret konumuz olsa da hayatta her şeyi tecrübe edip yaşamaktan önce, tecrübe edinmiş insanların fikirleri ile kendinize önlem alabilirsiniz. E-ticaret büyük ve güçlü bir sektör. Bende dahil olmak üzere bu sektörde hiçbir şey dünün aynısı değil. Sürekli gelişen teknolojiler, yazımlar, sektörler ve benzeri durumlardan dolayı başarısız olmamak adına güncel kalmak zorundayız. Tecrübeleri yaşayarak öğrenmek yerine doğru insanlar ve kaynaklardan bilgi ile ön tecrübe edinebiliriz.


oguzsarikaya.com olarak e-ticaret ile ilgili tüm tecrübe ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım. Deneyimlerimi öğreterek daha fazla insanın başarısına katkı sağlamak nihai hedefim.

E-Ticaretle ilgili daha fazla bilgi almak için www.oguzsarikaya.com/iletisim adresinden benimle bire bir irtibata geçerek iletişim kurabilirsiniz.


Soru görüş ve önerilerinizi aşağıda yorum kısmına yazabilirsiniz. 24 saat içinde tüm yorumları cevaplıyorum.


Buraya kadar yazımı okuyan herkese tekrar kocaman teşekkürler. Bir sonraki yazımda buluşmak üzere,

Sağlıcakla kalın.

23 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page