top of page

E-Ticaretin Geleceği Nasıl Şekillenecek ?

Güncelleme tarihi: 5 Eyl 2021

Sürekli değişen e-ticaret ortamı hem korkutucu hem de heyecan verici bir trend seyri izliyor. Her yıl işletmelerin büyümesine yardımcı olacak gelişmelerle beraber yetişmekte zorlanacakları değişiklikler meydana geliyor. Ancak karşılaşmış olabileceğiniz değişiklikler ne kadar zorlayıcı olsa da e-ticaret pazarı gün geçtikçe daha fazla ve parlak bir şekilde gelişim gösteriyor. Bu nedenle doğru e-ticaret trendinden yararlanarak işletmenizin performansını en üst seviyelere çıkarma şansı edinirsiniz. Uzmanlar tarafından küresel e-ticaret pazarının bu yıl sonuna kadar neredeyse 6 trilyon dolarlara kadar ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu oldukça ciddi bir rakam ancak bundan az bir pay almak için bile sektördeki yarışın ön sıralarında olmanız gerekli. Bunu başarmak için e-ticaretin geleceği, özellikle de tüketici talepleri doğrultusunda tüm teknolojik gelişmelere ayak uydurmanız gerekli.

E-Ticaretin Geleceği Nasıl Şekillenecek?

Kendiniz için doğru e-ticaret trendini belirlemek oldukça önem taşır. Böylece daha fazla müşteri çeken teknolojileri ve daha iyi e-ticaret ekosistemleri oluşturma fırsatı yaratırsınız. Ayrıca daha verimli bir pazarlama imkanı sunması açısından daha fazla alışveriş yapan potansiyel müşterileri çekerek aktif müşterileriniz haline getirebilirsiniz. Yeni bir yıla başlamışken sizin için bu ve sonraki yılların e-ticaret trendlerine özel bir bakış sunacağız. Yeni fikirleri harekete geçirmek, engellerin üstesinden gelmenizi sağlamak ve sizi gelecek yıllarda başarılı bir e-ticaret işi kurmak ya da bu işinizi geliştirmek konusunda bilgilendireceğiz. Bu sayede e-ticaretin geleceği konusunda gerekli fikirleri edinerek doğru adımlar atabilirsiniz.

E-Ticaretin Geleceğinde Çok Kanallı Alışveriş Yaygınlaşacak

Fiziksel ve dijital ortam arasındaki belirgin sınırlar kalktıkça müşteriler çok kanallı alışverişi daha fazla kullanacak. Çok kanallı alışveriş sayesinde satıcı için birçok gözlemleme fırsatı doğdu. Müşterilerin bir kanalda sattığınız ürünlerin hangisini, nerede, ne zaman, nasıl satın aldıklarını izlersiniz. Bu sayede müşterilerinizin hangi pazarlama kanallarıyla etkileşime girdiklerini görerek satın alma motivasyonlarını anlarsınız. Profesyonel e-ticaret uzmanı ekiplere göre çok kanallı satış bir norm haline gelecek. Bunu Amazon, Pinpoint gibi araçlarla bu alana taşıyan Bulut platformlarında gerçekten görebiliyoruz.

Çok kanallı satış ve benzerleriyle gelecek yıllarda daha rahat ve ucuz alışveriş imkanlarına ulaşabileceğiz. Tahminlere göre 2021, çok kanallı satışın neredeyse herkes tarafından yapılmaya başlayacağı bir yıl olacak.

E-ticaretin geleceği çok kanallı satıştan geçiyorsa siz bunu elde etmek için ne yapabilirsiniz? Şirketinizin çevrimiçi/çevrimdışı özelliklerini tek ve tutarlı bir çok kanallı alışverişe entegre ettiğinizden emin olun. Çevrimiçi araştırma yapan ve çevrimdışı alışveriş yapan müşteriler için uygun satın alma temas noktaları oluşturun.

Sosyal Medya Üzerinden Alışveriş Artış Gösterecek

Günümüzde şirketler Instagram, Facebook vb. sosyal medya platformları üzerinde reklam vermekten daha fazlasını yapabiliyor. Sosyal medyanın satış yetenekleri geliştikçe müşteriler, bu platformlar üzerindeki ürünleri kolayca satın alıyor. Instagram üzerinde yapılan bir geliştirmeyle artık müşteriler profilinizde paylaştığınız herhangi bir ürünün etiketine dokunduğunda ürünün fotoğrafı, fiyatı ve satın alma bağlantısı çıkacaktır. Bu e-ticaret trendi müşterilerin harcadıkları zaman ve emeği azaltıyor, daha verimli alışverişler yapmalarını sağlıyor.

Sosyal medya üzerinden alışveriş sistemi e-ticaretin geleceği konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunu sağlamak için sosyal medya gönderilerinizi satış yapılabilecek şekilde ayarlayın. Ayrıca, kazancınızı artırmak için sosyal medyada kullanabileceğiniz daha yaratıcı satış yöntemleri düşünün. Ayrıca sosyal medya üzerinden satış değer kazanacağı için influencerlar da önemli iş ortaklarınız olacaktır. Profesyonel e-ticaret uzmanı ekiplere göre pek çok e-ticaret markası pazarlama çabalarını destekleyebilecek yeterli içerik üretemiyorlar. Bu nedenle markaların 2021 itibarıyla içerik üretmek adına influencerlarla anlaşacağı bir trend öngörüyorlar. Markalar müşteriye kolay erişim sağlamak için sosyal medya içeriklerine daha fazla harcama yapacaktır.

E-Ticaretin Geleceği Konusunda Kişiselleştirme Oldukça Önem Kazanacak

E-ticareti kişiselleştirmek son yıllarda önemli bir trend haline geldi. Ancak bu sadece bir trend olarak kalmayacak, 2021 ve sonrasında müşterilerin standart olarak istedikleri bir hizmet haline gelecek. Kişiselleştirme bir müşteriyi isminden tanımakla kalmayıp günümüzde daha sofistike bir pazarlama stratejisine dönüştü. Artık kişisel e-ticaret müşterilere kendilerine özel ve benzersiz bir şekilde alışveriş deneyimi sunmaktır. Bunu; müşterilerin demografik bilgileri, tarama alışkanlığı, satın alma geçmişi ve diğer kişisel bilgilerini analiz ederek yapabiliriz. Müşteriler artık deneyimlerinin kendi özel ihtiyaçlarına göre tasarlanmasını istiyor.

Bu kişiselleştirme başta sadece e-posta pazarlama olarak uygulanıyordu. Ancak artık müşteri beklentileri ve gelişen teknolojiyle birlikte daha da farklı yöntemlerle gerçekleşiyor. Peki, e-ticaretin geleceği konusunda oldukça önem taşıyan kişiselleştirmeyi nasıl uygulayabilirsiniz? Öncelikle müşterilerinizin bilgilerini kaydederek bunları kişinin en son satın alma yaptığı zamanı size hatırlatması için kullanabilirsiniz. Ardından daha sonrası için size sunduğu önerileri kullanarak daha uzun ömürlü müşteri ilişkileri kurabilirsiniz.

Yapay zekalı makineler insan ırkının sonunu getirebilir. Stephen Hawking
Yapay zekâ insan medeniyetinin varlığına karşı temel risk taşıyor. Elon Musk

Yapay Zeka Daha Faydalı Olacak

Yapay zeka, olasılıkları daha yüksek olan ürünleri onlara göstermek için kişilerin satın alma geçmişini ve göz atma alışkanlıklarını kullanır. Önceki yıllarda elimizde yapay zekanın e-ticaret üzerindeki faydalarını anlayabileceğimiz kadar veri bulunmuyordu. Ancak 2021 yılından itibaren bu tamamen değişecek. Makine öğrenmesi, sohbet robotları gibi kavramlar yaygın hale geldikçe şirketler yapay zekayı daha etkin kullanacak.

E-ticaretin geleceği konusunda bu kadar önem teşkil eden yapay zekadan nasıl faydalanabilirsiniz? Pazarlama sisteminizi bir düzene oturtmanıza, müşteri yolculuğunu geliştirmenize ve kritik görevleri daha hızlı gerçekleştirmenize yardımcı olacak yapay zeka araçlarını kullanın. Profesyonel e-ticaret uzmanı ekiplerine göre perakendeciler, operasyon ve envanter yönetiminden iyi müşteri hizmetleri sunmaya kadar her şeyi iyileştirmek için yapay zekaya yöneliyor. Fiziksel mağazalardan farklı olarak çevrimiçi müşteriler satın almak istedikleri ürünü deneyemez ve fiziksel olarak inceleyemez. Bunun için de yapay zeka, müşterilerin ürünü satın almadan önce ürünün üzerlerinde nasıl duracağını görmelerini sağlar.

E-Ticaretin Geleceği Sesli Sistemlerde Olacak

İnsanlar çevrimiçi alışverişten sabah uyandırılmaya kadar her şeyi Google Asistan, Alexa gibi sesli cihazlardan yardım alarak yapıyor. Sesli sistemlerin ve e-ticaretin yükselişte olmasının en temel nedeni rahat ve kolay kullanımıdır. Hem Google, hem Amazon kişilerin daha rahat alışveriş yapmalarını sağlamak için sanal asistan cihazlarında tüm dilleri kullanabilmeyi amaçlıyor. Bu nedenle çevrimiçi mağazanızı sesli arama için optimize etmelisiniz. MarketingLabs CEO’suna göre sesli aramalardan e-ticaret mağazanıza daha fazla organik müşteri çekmek oldukça basittir. Hedefinizdeki potansiyel müşterileri içerik yoluyla çekmek, onlarla diyalog kurmak ve onlara hizmet sunmak çok önemli. Böylece tüketiciler o ürünü almak istediğinde onları direkt size yönlendirir. Sesli ticaret oldukça büyüdü, bu nedenle bir e-ticaret mağazası sahibiyseniz bu yeni dijital trendden yararlanmalısınız. Böylece iyi bir müşteri deneyimi sunarken rakiplerinizin önüne de kolaylıkla geçebilirsiniz.20 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page