top of page

E-ticaret Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2023

Bir e-ticaret sitesinin kullanıcı deneyimi açısından önemli unsurları şunlardır:


E-ticaret Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kategoriler:

Yazılı kural olmasa bile tüm ürünler kendi içlerinde kategorilere sahiptir. Hatta kategorilerin bile birer alt kategorileri vardır. Bazen aradığı ürünü bulamayan ve aradığına yakın bir ürün bakan müşteri o ürüne ait kategorilerdeki diğer ürünleri incelemeyi de tercih eder. Kategoriler mümkün olan en kısa isimlerle hazırlanmalı ve uygun hiyerarşi ile tasarlanmalıdır.


Ürün bilgileri:

E-Ticaret sitesinde en önemli şeylerden biri kesinlikle ürün bilgisi. Siz ürününüzü sadece resimleri ve açıklamaları ile müşterilerinize tanıtıyorsunuz. Ürün bilgilerinin açıklayıcı olması alıcının veya ürün inceleyenlerin kafalarındaki soru işaretlerini yok eder. Böylece doğru ürünü alacağından emin olur ve alışverişi tamamlar. Aksi taktirde ürün bilgilerini yetersiz geren kullanıcı alışverişten vaz geçer ve siteyi terk eder.


Ürün görselleri:

Müşteri ile ürün arasındaki tek bağ ürün açıklaması ve ürün görselleridir. Özellikler giyim ve dekorasyon gibi kategorilerde yer alan ürünler görsel ile gerçeklik arasında farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle ürünlerinizin fotoğrafları kaliteli ve çözünürlüğü yüksek olmak zorunda. Ayrıca ürünün farklı birkaç açıdan çekilmiş fotoğrafı ile müşteri adına ürünü daha iyi tanıtmış olursunuz.


Mobil uyumu:

Günümüzde herkesin bir, hatta birden fazla cep telefonu var. Ama sonuç olarak çocuklar dahil her bireyin birer cep telefonu mevcut. Ayrıca cep telefonları ile birlikte tablet gibi diğer mobil cihazların sayıları da her geçen gün artmakta. Alışveriş potansiyeline sahip kitleler, online alışveriş tercihlerinde mobil uyumluluğa yüksek derece önem gösteriyor. Eğer bir mobil uygulamaya sahip değilseniz, ki olsanız bile yine de yeri çok önemli. Sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz şart. Çünkü her 10 kişiden 9’u online alışverişi başta cep telefonu olmak üzere mobil cihazlardan yapıyor.


Site içi arama:

İnsanlar için zaman artık çok değerli. Bu nedenle alışveriş yapacak çoğu insan zaten önceden alacağı ürünü belirlermiş oluyor. Site ziyaretinde de alacağı ürüne direk yöneliyor. Kullanıcıların çoğu da ürün araştırma sürecinde direkt olarak site aramasını kullanarak istediği ürüne bir an önce ulaşıp değerlendirmek istiyor. Bu nedenle sitenizin içiresinde kullanıcının tüm kategori ve ürünlere rahat ulaşabileceği, metin ve görsel içerikli, kategori, marka ve ürün olarak ayrımı yapılmış bir arama özelliği kullanmanız gerekli.


Güvenlik sertifikası:

Güvenlik, dijitalleşen dünyada bir numaralı faktör. İnsanlar şahsi bilgilerini, kredi kartı bilgilerini, almış ya da alacak olduğu ürün veya hizmetin gizliliğini önemsiyor. Hatta alışverişlerinde bu güvenliği sağlayan sitelere öncelik veriliyor. Güvenlik sertifikası olan siteler ilk tercih olduğundan, hem kanun hem müşterileriniz için sitenizin ve ödeme yönteminizin SSL ve 3D sertifikalarını mutlaka almalısınız


Ödeme alternatifleri:

Düşük veya yüksek tutar fark etmeden insanlar ödeme kolaylığı olan ve farklı bütçe durumuna göre farklı ödeme yöntemlerini tercih eder. Online alışverişte en çok tercih edilen yöntem kredi kartı olsa da, EFT/Havale ve Kapıda Ödeme gibi seçenekleri de mutlaka alternatif olarak uygulamalısınız. Böylece tüm müşterilerinize ödeme alternatifleri sunarak onlar için ödeme işlemlerini kolay hale getirebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı taksitleri gibi seçenekleri komisyon farklarını göz önüne alarak değerlendirebilir, müşterilerin almış olduğu ürün veya hizmet bedelini ödemesini kolaylaştırabilirsiniz.


Kampanyalar:

Herkes kendisine sunulan özel bir kampanya ya da hediye ürünü sever. Gerçek olmak kaydıyla kampanya kurgularınız ile müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Örneğin sepette 1000 TL üzeri alışverişlerde 100 tl indirim ya da 250 tl üzeri kargo bedava gibi kampanyalarınız müşteriler tarafından sevilen kampanya türleridir. Böylece onları alacakları ürünlerde karlılık etmesini sağlamış ve müşteri memnuiyeti kazanırsınız.


SEO alt yapısı:

Site sayfaları, kategori sayfaları, ürün sayfaları ve site içi diğer sayfaların içerikleri o sayfa ile uyumlu olmalı. Arama Motorlarında aranan kelimeler, o kelime karşılığı gelen siteleri listeler. Kullanıcılar ise aradığı kelimeler ile ilgili siteleri ziyaret etmek ister. Bu nedenle arama motorlarını kandırmak adına site optimizasyonunu manipüle etmek kullanıcı tarafından olumsuz sonuçlanır. Bu durum kullanıcıların canını sıkan en büyük nedendir. İyi bir kullanıcı deneyimi kazanmak adına SEO çalışması en iyi şekilde yapılmalıdır.

25 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page