top of page

E-Ticaret İşine Nasıl Başlanılır ?

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2023

E-Ticaret İş Planı: Karlı Bir Online Mağaza Nasıl Oluşturulur, Başlatılır ve Büyütülür

E-Ticaret İşine Nasıl Başlanılır ?

E-ticaretin geleceği inanılmaz derecede parlak. Ancak, bir e-ticaret işine başlamak zor bir iştir ve doğru zamanda bir araya gelmesi gereken birçok adım ve karar gerektirir.

oguzsarikaya.com olarak e-ticaret ile iş kurmak için kapsamlı bir plan hazırladım.


1. Ürün Seçimi

Satacak bir ürün bulmak

Bir e-ticaret işletmesi kurmanın ilk adımı, hangi ürünleri online, toptan veya doğrudan tüketiciye satmak istediğinizi bilmektir. Bu genellikle yeni bir online iş kurmanın en zorlu kısmıdır.

Fikrinizi değerlendirmek

Aklınızda bir ürün fikri olduğunda, satıp satmayacağını nasıl anlarsınız? Bu bölümde, aktif girişimcilerin ürün fikirlerini ve potansiyel pazarlarını doğrulamak için kullandıkları birkaç yaklaşımı ele alacağız.

Perakende ürünlerinizi online olarak satın

Birçok bağımsız perakendeci ileride zorlu bir yol ile karşı karşıya. Gerçek mağazada faaliyet gösteren işinizi online ortama taşımak, bu fırtınayı atlatmanıza, nakit akışı oluşturmanıza ve daha dayanıklı bir iş kurmanıza yardımcı olabilir.2. Araştır ve Hazırla

Rekabetinizi araştırın

Ürününüzü buldunuz, potansiyelini değerlendirdiniz ve bir tedarikçi sağladınız. Ancak buna girmeden önce, rekabetinizi kapsamlı bir şekilde araştırmanız gerekir, böylece neyle karşı karşıya olduğunuzu ve işinizi onlarınkinden nasıl farklılaştırabileceğinizi bilirsiniz.

Bir iş planı yazmak

Rekabet araştırmanız tamamlandığında, iş planınızı yazmanın zamanı geldi. İş planı, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bir araya getirmeye yardımcı olan bir yol haritasıdır. Neye öncelik verileceğini belirlemek, yaygın iş hatalarından kaçınmak ve yeni müşterilere etkili bir şekilde nasıl ulaşılacağını belirlemek için bir iş planı hayati önem taşır.


3. İşinizi Kurmak

İşletmenizi adlandırma

Ne satacağınızı bulmanın yanı sıra, bir başka zorlu karar da işletmenizi veya marka adınızı belirlemek ve bir alan adına karar vermektir.


Logo oluşturma


Unutulmaz bir ad seçtikten ve karşılık gelen bir alan adı kaydettikten sonra, basit bir logo oluşturmanın zamanı geldi.


Arama motoru optimizasyonunu (SEO)

E-ticaret işinizi kurmaya başlamak için neredeyse hazırsınız. Ancak, konuya girmeden önce, sitenizi ve sayfalarınızı Google ve diğer arama motorları için düzgün bir şekilde yapılandırabilmeniz için arama motoru optimizasyonunun temellerini anlamalısınız.

Mağazanızı inşa etmek

Arama motorlarını daha iyi anlayarak, mağazanızı oluşturmanın zamanı geldi.

Satış kanallarınızı seçme

Yeni müşterilere ulaşmanın en iyi yollarından biri, halihazırda alışveriş yaptıkları satış kanallarını seçmektir. Doğru satış kanalları karışımı, ürünlerinize ve hedef müşterilerinize bağlı olacaktır, ancak kendi kendinize barındırdığınız mağazanızı tamamlayabilecek ve destekleyebilecek çok sayıda harika seçenek vardır.


4. Başlatmaya Hazırlanın

Yeni işinizin tanıtımına hazırlanırken, hazırlanmanız gereken birkaç nakliye ve sipariş karşılama unsuru vardır. Kargo firmaları ile anlaşarak ürünleri müşteriye ulaştırmanın en kolay yolunu sağlayın. Ayrıca, temel performans göstergelerinizi önceden tanımlamak iyi bir fikirdir, böylece bir kez başlattığınızda, hangi başarı ölçütlerini izleyeceğinizi bilirsiniz.5. Tanıtım Sonrası

İlk müşterinizi edinme

Artık piyasaya sürdüğünüze göre, ürünlerinizi pazarlamanın zor işi başlıyor. Birçok yeni mağaza sahibi, fiziksel ürünlerini bizzat satmayı düşünmeli olsa da, dijital pazarlamanın geri kalanı tek bir şeyi iyi yapmaya dayanıyor: hedefli trafik sağlamak. Ardından, ilk aylarınızda size yardımcı olacak çeşitli pazarlama taktiklerini paylaşacağız.

Mağazanızı pazarlamak

İyi yoldasın ve şimdi muhtemelen kemerin altında birkaç satış var. Ciddileşmenin ve odaklanmanın zamanı geldi. Aşağıdaki gönderiler, en iyi performans gösteren pazarlama taktiklerinize odaklanmanıza veya trafiği artırmak ve bu trafiği satışa dönüştürmek için yeni taktikler geliştirmenize yardımcı olacaktır.


Bir plan sadece başlangıç

Kendi e-ticaret işinizi kurmak zor olduğu kadar heyecan vericidir. Hızlı bir şekilde bir ürün seçme, uygulanabilirliğini değerlendirme, ürünün nasıl üretileceğini bulma, bir e-ticaret mağazası oluşturma ve yeni müşterilere pazarlama ve satış yapma hakkında tonlarca şey öğreneceksiniz.


Bu süreç ne kadar zor olsa da, sürecin sonunda kazanmaya başladığınızda tüm emeklerinizin karşılığı alacaksınız. Bir çok şey öğrenip, yeni şeyler öğrenmek için sabırsızlanacaksınız.

Bu yazımı okuyan ve e-ticaret girmek isteyen tüm arkadaşlara şimdiden başarılar.

oguzsarikaya.com olarak her zaman sizinleyiz.


Sağlıcakla kalın.

56 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page