top of page

Banner Nedir? Banner Reklamı Nasıl Verilir?

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2023

Banner Nedir?

İngilizce bir kelime olan banner, Türkçe ile afiş anlamındadır. Bununla birlikte poster, pankart, bayrak ve ya flama gibi anlamlar taşır. Asıl anlamı bir ürün yada hizmeti tanıtmak için kullanılan görseldir.


Banner Nedir?

E-Ticaret Sitelerinde Banner Nedir?

Bir e-ticaret sitesinin asıl amacı ürün satmaktır. Web siteleri online dünyada birer sanal mağazadır. Bu nedenle yerel bir mağaza için kullanılan materyallerin bir çoğu, e-ticaret sitelerinde de aktif olarak kullanılır. Tek farkı bu materyaller artık birer dijital materyal olarak karşımıza çıkar. Peki e-ticaret sitelerinde banner nasıl kullanılır? E-Ticaret sitenizde onlarca kategori mevcut. Bununla birlikte, ilgili kategori ve ürünlerinizi tanıtmak ya da bunlar ile ilgili kampanyaları hatırlatmak için görseller hazırlanır. İşte bu görsellere banner adı verilir. Kullanıcılar bu görsellere tıklayarak ilgili kategori, ürün, hizmet ve kampanya gibi içeriklere direkt olarak ulaşır.


Banner Nasıl Oluşur?

Banner, bahsettiğimiz üzere tamamı görseldir. Ancak bu görsel üzerine metinler yazabilirsiniz. Görseli her zaman birinci planda tutup, görsele ithafken ilgili birkaç kelime ya da cümle yazabilirsiniz. Bunlarda dikkat etmeniz gereken husus görselin ilgisini metne çekmeden, kullanıcıları görselle etkilemeniz.


Banner Nasıl Hazırlanır?

Banner tasarımlarını ürünlerinizin veya hizmetlerinizin görselleri ile hazırlayabilirsiniz. Eğer, görsellere sahip değil iseniz stok görseller kullanarak banner hazırlayabilirsiniz. Görsellerinizi profesyonel bir şekilde Photoshop ile, daha basit bir şekilde Canva programı gibi programlar ile hazırlayabilirsiniz.


Banner Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Banner görselleri kesinlikle karmaşık yapıdan uzak, sade ve anlaşılır olmalı. Önemli olan görselin kalitesi değil, ne hissettirdiğidir. Örneğin, bir elbisenin kalitesini banner görselinde anlatmaya çalışmayın. O elbise, giyen kişide nasıl bir his yaratabilir bunu tasarlamaya çalışın.

  • İçeriklerde doğal olun. Mümkün olduğunca kendi ürün ve hizmet görsellerini kullanın. Yapay ve size ait olmayan görseller ilgi çekici olsalar bile, ziyaret edenin umduğunu bulamaması sizden ömür boyu soğumasına bile neden olabilir.

  • Tek bir mesaj verin. Tek bir görselde tek bir mesaj verin. Görsel içerisine birden çok mesajı dahil etmeyin. Örneğin, kargo bedava, peşin fiyatına 9 taksit, kapıda ödeme gibi her şeyi bir görsele doldurmayın. Mesaj tek ve net olmalı, aynı zamanda nokta atış ile hedef kişilere ulaşın.Banner Reklamı Nedir?

Ürün veya hizmeti tanıtmak adına başka web sitelerini ziyaret eden kullanıcılara tanıtım amacı ile gösterilen görsellerdir. Kendi web sitenizde hazırladığınız banner görsellerinin bir standart ölçüsü olmasa da, reklam vermek için hazırlanacak bannerlar belli bir ölçüde olmak zorundadır?


Banner Reklamı Nasıl Verilir?

Banner, yani görsel reklamlarınızı Google Ads reklam aracının Görüntülü Reklam Ağı reklamları ile verebilirsiniz. Bunun için bir Gmail hesabıyla ads.google.com adresine girerek oturum açabilirsiniz. Ancak bu husus yeni başlayanlar için kolay bir işlem olmayacaktır. Dilerseniz, Google Reklam sayfamızdan reklam hizmetimizi inceleyebilirsiniz.


Banner Reklam Boyutları, Ölçüleri Nedir?

Görsel reklamlar sitelerde gezinen kullanıcıların ilgisini en hızlı çeken görsellerdir. Saniyelerle ölçülebilecek kullanıcı dikkatini etkili bir banner görseli ile kendi sitenize çekebilirsiniz. Google’ın sunmuş olduğu Görüntülü Reklam Ağı kampanyası ile etkili banner görsellerinizle sizde reklam verebilirsiniz. Üstelik bu görselleri rastgele bir şekilde değil, hedef kitleye ve reklamın içeriği ile alakalı web sitelerinde gösterilmesini seçebilirsiniz. Google size bu reklamları sunmanız ile ilgili çeşitli yollar sunar. Bunlar için ise tek bir kuralı vardır, görsellerin istenilen boyutlarda olması. Çünkü görsel reklamını yayınlayacak web siteleri tasarımlarını bozmamak adına belli bir reklam alanını açık bırakır. Peki bu görsel banner boyutları nedir inceleyelim.


Google Görüntülü Reklam Banner Boyutları

Google Görüntü Reklam Banner
Banner Reklam Boyut Ölçüleri


Dosya türleri

Biçimler: HTML ve isteğe bağlı olarak CSS, JS, GIF, PNG, JPG, JPEG, SVG içeren ZIP dosyası

Desteklenen Reklam Boyut Ölçüleri


68 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page