PAZARYERLERİNDE SATIŞ

Pazar yerleri dediğimiz satış biçimi aslında genel anlamda vakıf olduğumuz semt pazarları ile aynı mantıktır. Dijitalleşen dünyada pazar yerlerimizde artık dijital hale geldi. İnsanlar e-ticarette ürünleri satmak için ilk olarak pazar yerlerini tercih ediyorlar. Aslında en doğru kararda bu diyebiliriz.

Pazaryerlerinde Satış Nasıl Yapılır?

Pazaryerlerinde öncelikle herkesin her şekilde satış yapamayacağını bilmenizi isterim. Ancak satış yapmak hiç ama hiç zor değil. Öncelikle pazar yerlerine ücretsiz şekilde üye olup mağazanızı açmanız gerekir. Peki pazar yerlerinde nasıl üye olabilirsiniz? Pazar yerlerinde mağaza nasıl açılır?

Pazar Yerlerine Üye Olmak ve Pazar Yerlerinde Mağaza Açmak

Pazar yerlerine üye olmak tüm hepsinde ücretsizdir. Sadece satış sonunda, satış bedeli üzerinden bir komisyon kesilir. Gerekli evrak ve belgeleri tamamladığınız takdirde mağazanız 2-3 gün içerisinde açılır. Mağaza açmanın kuralları yoktur. Ancak markaların ismini ve daha önce alınmış mağaza isimlerini kullanarak kendi mağaza ismi veremezsiniz. Pazaryerlerinin belirlemiş olduğu yasak ürünleri (tütün, alkol, patlayıcı ve yanıcı madde gibi) satamazsınız. Yasak ürünler geçerliliği tüm pazar yerlerinde aynıdır.

Pazar Yerlerinde Mağaza Açmak ve Ürün Satmak İçin Gerekenler Nelerdir?

  • Öncelikle kesinlikle vergi mükellefi olmanız gerekir. Bunun için basit bir şahıs işletmesi açarak başlayabilirsiniz.

  • Bankada işletmeniz adına bir hesap açmalısınız. Herhangi bir banka olabilir.

  • Noterden imza sirküsünü almalısınız. En yakın notere gidip bunu kolayca halledebilirsiniz.

  • Kimlik fotokopiniz

  • Pazaryeri satıcı sözleşmesi. Bu sözleşme üyelik esnasında indirip çıktı alabilir, doldurup pazaryerinin belirttiği adrese göndermeniz gerekecektir.

 

Üyeliğinizi oluştururken tüm evraklarınızı pazaryerlerinin panelinden yüklersiniz. Sadece sözleşmeyi posta veya kargo yolu ile göndermeniz gerekir. Siz üyelik işlemini başlattıktan sonra, üyeliğiniz askıda kalacaktır. Sözleşme, ilgili pazar yerine ulaşıp ve evraklarınız incelenip onaylandıktan sonra mağazanız 2-3 gün içinde aktif olacaktır. Gerekli giriş ve diğer işlemler ile sizinle iletişime geçilir.

Pazaryerlerine Ürünlerimi Nasıl Yüklenir?

Pazaryerlerine ürün eklemek yanında en zorlu süreç fiyat ve stok takibi.Birde birden fazla pazaryerinde mağazanız var ise daha çıkılmaz bir hal alabilir. Pazaryerlerinde ürün eklemek bazen sıkıcı ve yorucu olabilir. Ancak tüm pazaryerlerinde toplu ürün yükleme gibi işlemler mevcut. Ancak bu işlemler için EXCEL bilmeniz gerekmekte. İleri seviye olmayan basit bir excel bilgisi ile ürünlerinizi toplu bir şekilde yükleyebilirsiniz. İsterseniz tek tek de ürün yükleme yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra daha kolay bir şekilde ürün yüklemek, ürün fiyatlarını ve stoklarını kontrol altında tutmak isterseniz entegrasyon programları kullanabilirsiniz. Eğer bir e-ticaret siteniz var ise bu süreç daha kolay olacaktır. Özellikle Ticimax, İdeasoft ve T-Soft gibi hazır e-ticaret altyapıları kullanıyor iseniz, bu paketlerin etkili pazaryeri entegrasyon araçlarını kullanabilirsiniz. Bu tarz bi e-ticaret paketiniz yok ya da hiç e-ticaret siteniz yok ise Entegra, Stockmount veya İkas gibi programlar kullanarak pazaryerlerindeki ürünlerinizi toplu bir şekilde tek panelden aynı anda yönetebilirsiniz. Bu sayede pazaryerlerindeki ürünler ile sitenizdeki ürünler aynı  olur ve 2 alan içinde fiyat ve stokları rahatlıkla yönetebilirsiniz.