E-TİCARET SİTESİ KURULUMU

E-Ticarete başlamak için ilk ihtiyacınız olan, kendinize ait bir e-ticaret sitesi kurmak. E-ticaret siteniz, sizin online dünyada çevrimiçi 7/24 açık mağazanız demek. Bu mağaza markanızın imajı ve müşterilerin ürünleriniz için ziyaret edeceği harika bir alan. Pazaryerlerinde ürün satmak, kısa vade için karlı bir iş, mağazanızı ve ürünlerinizi tanıtmak adına etkili bir reklam aracı olabilir. Ancak alınan komisyonlar karlılık oranını düşürecek, rakiplerle girmiş olduğunuz fiyat rekabetleri satışlarınızı etkileyecektir. Bunun gibi sebeplerin ve olumsuz sonuçların önüne geçmek uzun vadeli planınızda e-ticaret sitesi kurmak kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Content-amico.png

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Öncelikle 3 farklı yolla e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Bunlardan en basit olanı, wordpress gibi internet altyapılarına woocommerce gibi eklentiler kurarak yapabilirsiniz. Profesyonel bir marka imajı yaratmak ve bağımsız olmak için özel yazılım desteği ile kendi e-ticaret sitenizi tasarlayabilirsiniz. Diğer bir yol ise benimde tavsiye ettiğim hazır e-ticaret paketleri almak. Türkiye’de yeteri kadar bu işi yapan kaliteli firmalar mevcut. Yazılımları ise tamamen e-ticaret üzerine kurulu ve bu konuda oldukça iddialı

E-Ticaret Sitesi Kurmanın Yolları

Size 3 farklı yol ile e-ticaret sitesi kurmanın avantajlarını ve dezavantajlarını listeledim. Başarılı bir e-ticaret sitesi ile sizinde satışları arttırmanız mümkün. Bu yollardaki en önemli fark bütçe. Eminim sizde değerlendirme yaparken öncelikle bütçenize göz atacaksınız. Peki e-ticaret sitesi kurma yolları nelerdir? Buyrun.

Web Sitesi Yolu İle E-Ticaret Sitesi Kurma

Bildiğiniz üzere web sitesi denilince akla ilk gelen Wordpress oluyor. Milyonlarca kullanıcısı ve milyarlarca ziyaretçisi olan bu altyapı içerisinde binlerce tema, eklenti ve çeşitli uygulamalar var. Bazıları ise siteniz için açık kapı bırakarak sizin ve müşterinin güvenliğini tehdit edebilir. Woocommerce e-ticaret eklentisi ile bir web sitesini e-ticaret sitesine çevirebilirsiniz. Peki web sitesi üzerinden e-ticaret sitesi kurmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 

 • Maliyeti en uygun e-ticaret sitesi kurma yöntemidir.

 • Türkiye’de ulaşabileceğiniz pek çok Wordpress desteği sağlayan ajans ve kişi bulabilir, sitenizi yaptırabilirsiniz.

 • Kendiniz yapmak isterseniz tasarım, kod, eklenti kurma ve SEO gibi birçok konuda geçerli bilgi sahibi olmanız gerekir.

 • Sitenizin hosting ve alan adı gibi işlemleri sizin tarafınızdan alınmalı.

 • Güvenliğe ve korsan saldırılara karşı tedbirlerinizi sıkı tutmalısınız.

 • DDOS saldırıları gibi durumların üstesinden nasıl gelinebileceğini iyi araştırın.

Özel Yazılım İle E-Ticaret Sitesi Kurma

E-Ticaret sitesinin en maliyetli, ancak en profesyonel tarafı özel yazılım e-ticaret sitesi kurmaktır. Tasarımı ve altyapısı ile benzersiz bir görünüme sahip olacağından müşterileriniz her zaman ilgisini çekecektir. Bu yolun dezavantajı maliyeti dışında yoktur. Sadece yazılımı yaptırmak istediğiniz firma ve kişilerin güvenilir olduğunu teyit edin. Referanslarını mutlaka inceleyin.

Hazır E-ticaret Paketleri ile E-Ticaret Sitesi Kurma

Hazır E-ticaret Paketleri ile E-Ticaret Sitesi Kurma

Türkiye’de hali hazırda en çok kullanılan e-ticaret siteleri, hazır e-ticaret paketleri ile yapılmıştır. Öyleki bir çok üst seviye marka bile bu hazır e-ticaret paketlerini kullanmakta. Ticimax, İdeasoft ve T-Soft gibi başlıca markalar yanında yine faprika, omni, eltisia gibi markalarda bu konuda oldukça tecrübeliler. Avantaj ve dezavantajlarına değinirsek;

 

 • Her zaman hosting ve alan adı konularında güvenilirlerdir.

 • E-ticaretin gerekli gördüğü tüm ihtiyaçları sitelerinde entegre olarak sunarlar. Ekstra çaba harcamanıza gerek kalmaz.

 • Hazır tema tasarımları olduğu için çalışma alanınız kısıtlıdır. Ancak firmadan ücretli şekilde yeni tasarımlar isteyebilirsiniz.

 • Sitenizin çalınma, saldırıya uğrama gibi ihtimalleri yok denecek kadar düşüktür. Sürekli yedekleme yapılır.

 • Farklı paketlerde farklı fiyatlar sunarlar. Siz ihtiyacınıza göre paket seçebilirsiniz.

 • Bir çok e-ticaret işlemlerini ve entegrasyonlarını kolayca sağlayabilirsiniz.

 • Kolay ve etkili yönetim panelleri ile site sahiplerinin işleri her zaman kolaydır.