DİJİTAL PAZARLAMA EĞİTİMİ

Özellikle e-ticaret sitelerinin, işletme, marka ve kişisel sosyal medya hesaplarının etkileşim kazanması için dijital pazarlama çok önemli rol oynar. E-ticaret sitelerinin birer sanal mağaza olduğunu düşünürsek bu mağaza ziyaretçi çekmek ve ziyaretçilere satış yapmak oldukça değerli. Sosyal medya hesapları için de etkileşim elde ederek daha çok takipçiye ulaşmak ve yeri geldiğinde bu takipçileri müşteriye dönüştürmekte oldukça önemli. Peki sitemize ve sosyal medya hesaplarımıza daha fazla kullanıcıyı nasıl çekeriz?

Dijital Pazarlama.png

Dijital Pazarlamayı iki konuda ele alabiliriz.

 1. Web site trafiğini arttırmaya yönelik

 2. Sosyal medya takipçilerini arttırmaya yönelik

Web Sitesinin Trafiğini Arttırmaya Yönelik Dijital Pazarlama

Web sitesi yada e-ticaret sitelerinin asıl başarısı gelen trafik ve bu trafiğin dönüşümleri ile belirlenir. Peki dönüşüm nedir? Dönüşüm, sitenin hedef sonuçlarına odaklı istatistiktir. Peki bu dönüşümler nelerdir? Bir çok dönüşüm oluşturabileceğiniz gibi, başlıca ve hedef dönüşümler; satın alma, telefon açma, randevu oluşturma ve form doldurma. Tabii ki bunlar ana dönüşüm hedefleridir. Bunlar fazlası seçenekler ile genişletilebilir.

Dijital pazarlama sonucunda asıl amaç, bu hedeflere daha fazla ulaşmaktır. Örneğin; bir e-ticaret sitesi için daha fazla satın alma. Bir diyetisyenlik için daha fazla randevu almaktır.

Bu hedefleri arttırmaya yönelik çalışmaların tümü dijital pazarlama kavramı içerisinde yer alır.

 

Bir web sitesinin ya da e-ticaret sitesinin trafiğini nasıl arttırabiliriz.

 1. Organik Trafik

 2. Direkt Trafik

 3. Referans Trafik

 4. Reklam Trafiği

Organik Trafik Nedir?

Google, Yandex, Youtube gibi arama motorlarında yapılan sorgulamalara istinaden sayfa içeriklerine göre arama yapan kullanıcıya sonuçlar sunulur. Kullanıcı bu sonuçlardan ilgisini çeken bağlantıyı ziyaret eder. Bu sonuçlar, hiç bir şekilde reklam içermeyen, tamamen arama motoru algoritmalarının sizin içeriğiniz ile kullanıcının alaka düzeyini analiz edip sunduğu sonuçlardır.

Organik arama sonuçlarında öne çıkmak önemlidir. Bu öne çıkmanın hiçbir ücreti yoktur. Peki organik aramalarda öne nasıl çıkılır? Bunun için en etkili ve tek yol SEO çalışması yapmaktır. Ücretsiz olan bu durumun maalesef emek işi de bir o kadar fazladır. Ama sonuçları her zaman uzun vadeli ve sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda iyi yapılmış bir site SEO’sunun reklam tıklama ücretleride daha düşük olacaktır.

SEO Nedir?

SEO, “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı, “Arama Motoru Optimizasyonu”. Peki arama motoru nedir, nasıl çalışır? Arama motoru dediğimiz şey aslında %90 Google’ın ta kendisidir. Çünkü Google şu anda Dünya’da ve Türkiye’de en büyük arama motorudur. Peki bu arama motoru nasıl çalışır? Arama motoru iki alakalı veriyi bir araya getirir. Bunlardan birincisi kullanıcı sorgusu, ikincisi ise kullanıcı cevaplarıdır. Eğitimde bahsedeceğimiz SEO çalışması, kullanıcıların arama sorgularına istinaden bu sorulara etkili cevap verebilmek için nasıl bir yol izlenmeli ve neler yapılması konusundadır. SEO çalışması yaparak öncelikle sitemizin içeriğini Google araçları ile Google’a sunarız. Böylece Google sitemizi kendi veri tabanına alarak, kendi algoritmasıyla doru kullanıcılara doğru sonuçları ulaştırmayı hedefler. Eğer bir müşteri kazanmak istiyorsak müşterinin aradığı içerik ya da ürünleri sitemizde etkili ve doğru biçimde hazırlamamız gerekir.

Ayrıca ürün yada hizmetlerimiz konusunda da aynı şekilde, metin ve görsel içerikler hazırlayarak çalışmalarımızı daha fazla güçlendirme yolunda teknikleri inceleyeceğiz. Bu süreçte SEO çalışması için yapılması gerekenler;

 1. Google araçlarının kurulması ve kullanılması

 2. Anahtar kelime incelemeleri

 3. Rakip analizi

 4. Site hata ve sorunlarının giderilmesi

 5. Site haritası ve URL yapısının güçlendirilmesi

 6. Sayfa başlık ve içerik metinlerinin oluşturulması

 7. İçerik yazıları oluşturma

 8. Blog yazıları oluşturma

Direkt Trafik

Aslında web sitesi trafiğinde direkt trafik (direct trafik) biraz marka bilinirliğine ve müşteri bilinirliğine bağlıdır. Peki direkt trafik nasıl olur. Bu trafik şekli tamamen kullanıcıların sizin sitenizi ziyaret etmesi ile gerçekleşir. Yani herhangi bir anahtar kelime ile sitenize gelmeyen kullanıcıdır. Bu kullanıcı veya ziyaretçiler chrome, safari gibi arama motorlarında arama çubuğuna direkt sitenizin ismini yazarak size ulaşır. Böyle bir trafiği elde etmeyi sağlamak için sitenizin isminin kullanıcılar tarafından bilinmesi ve doğru yazılması gerekir.


Bir diğer direct trafikte web sitenizin linkinin olduğu bir bağlantıya tıklamalarıdır. Başka bir bağlantıdan tıklamalar sitenize yine direkt olarak trafik alır. Bir sosyal medya (Whatsapp, Facebook, Instagram v.b.) üzerinden yada başka bir web sitesinden bağlantılarda yine direkt trafik içerisine girer. Bu yüzden sosyal medya kanallarında da site bağlantı linkleri paylaşmak, içeriklerde site linklerini belirtmek trafiğiniz için önemli rol oynar. Aynı zamanda sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için Backlink adı verilen dış bağlantı linkleri de bu konuda faydalı olacaktır.

Backlink Nedir?

Backlink, kendi web sitenize ait ana sayfa başta olmak üzere sayfa linklerinin başka web siteleri tarafından paylaşılmasına verilen isimdir. Bu sayede hem Google tarafından sitenizin kalite puanı artar, hem de gerçek olarak sitenize yönelecek trafiği arttırmış olursunuz.

Bir örnekle açıklarsak; kamp çadırı satan bir firmasınız. Kamp ile ilgili içeriklerin olduğu bir web sitesinde kamp yapmak isteyenlere yönelik ihtiyaç listesinde olan bir kamp çadırı için aynı site sizin sitenizi önerdi. İşte bu önerme sonucu konuyu okuyan kullanıcılar için size ait web sitenizin linkini ilgili içeriğinde paylaştı.